Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Hejnał Miasta Przemyśla (The Przemyśl's bugle-call)

 
Któż z nas nie zna pięknego hejnału, płynącego do nas codziennie na falach eteru z krakowskiej wieży Mariackiej. Hejnał ten stał się miłą, niejako własnością całej Polski. Piękna jest legenda o krakowskim strażniku trębaczu, któremu hejnał wraz z życiem przerwała strzała tatarska. Jeżeli zajrzymy do historii naszych miast, przekonamy się, że wszystkie prawie miasta w Polsce miały swoje hejnały a zwłaszcza te, które były grodami warownymi. Hejnałem oznajmiano początek dnia, hejnał ogłaszał ludziom porę południową, oraz rozbrzmiewał na zakończenie dnia, z ostatnim jego dźwiękiem zamykano bramy grodu. W niektórych miastach grano hejnały co godzina, jak to jest dotąd w Krakowie. Hejnał taki posiadał także Przemyśl. Wspomina o tym i dr Mieczysław Orłowicz w swoim „Przewodniku po Przemyślu". Kilka lat i to różnych okresach czasu trwały żmudne poszukiwania w archiwach, aktach grodzkich i bibliotekach za melodią hejnału. Nie znaleziono jednak po mim pisemnego śladu. Wobec tego trzeba było innego chwycić się środka. Kroki zostały skierowane do najstarszych obywateli miasta. Notowane skrzętnie zasłyszane poszczególne fragmenty melodii, połączono następnie w jedną logiczną całość.

 


tvprzemysl
 
Data pliku video: 2011-04-12, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  przemyśl

  Przemyśl – to miasto na prawach powiatu położone jest w południowo-wschodniej części kraju, w województwie podkarpackim. Miasto nad Sanem zostało założone około X w.

  W związku z tym spodziewać się można tu wielu zabytków i tak jest w rzeczywistości. Trzeba uświadomić sobie, że w Przemyślu jest ich najwięcej w całym województwie, a i w skali Polski miasto plasuje się wysoko pod względem liczby zabytkowych obiektów. Turyści mogą zwiedzać Zamek Kazimierzowski, Pałac Lubomirskich czy dworek Stanisława Orzechowskiego. Z obiektów sakralnych wymienić należy liczne kościoły, klasztory i świątynie innych religii – cerkwie i synagogi. Nawet miłośnicy militariów znajdą tu coś dla siebie. Fragmenty murów obronnych miasta? Forty Twierdzy Przemyśl? A może bunkry Linii Mołotowa? Najlepiej zobaczyć wszystko. Najstarsze zabytki to te w stylu preromańskim i romańskim. Datuje się je na IX i X w. Do miasta można dostać się drogą krajową nr 28 lub 77, a także wojewódzką 884 i 885.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola